Pinokio

Zobacz nasz Katalog

Uwspółcześniona adaptacja słynnej opowieści o Pinokiu nagrodzona za najlepszy komiks roku na festiwalu w Angoulême w 2009 roku.

Pinokio - Strony Pinokio - Strony Pinokio - Strony Pinokio - Strony Pinokio - Strony
Pinokio - Okładka
Pinokio - Okładka


KOMIKS TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Winshluss zaczął tworzyć „Pinokia” w 2003 roku i przez następne dwa lata publikował go w odcinkach w magazynie „Ferraille Illustré”. Wtedy jednak przerwał pracę nad nim, by całkowicie skoncentrować się na realizacji animowanej adaptacji słynnego „Persepolis” Marjane Satrapi. Bo to Winshluss, pod swoim prawdziwym nazwiskiem – Vincent Paronnaud – wspólnie z autorką komiksu wyreżyserował film, który został nagrodzony na festiwalu w Cannes, otrzymał Cezara i był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany. Rysownikowi udało się skończyć „Pinokia” w 2008 roku, a już kilka miesięcy później na festiwalu w Angoulême został on uznany najlepszym komiksem roku!


W swoim komiksie Winshluss opowiada na nowo niezwykłe przygody słynnej marionetki. Jego akcja w dużej mierze pokrywa się z popularną powieścią Carlo Collodiego, ale intryga została uwspółcześniona. Pinokio nie jest tu drewnianym chłopcem, ale stworzonym przez pewnego inżyniera bojowym androidem. Z kolei „gadający świerszcz” zamienia się tutaj w karalucha, pijaka i olewusa, który w głowie robota urządza sobie squat.

Winshluss po mistrzowsku rozprawia się z klasyczną opowieścią, a także z jej słynną disnejowską adaptacją. Na bazie bajki uwielbianej przez dzieci tworzy przeznaczoną dla dorosłych mroczną, ironiczną i okrutną wariację na temat „Pinokia”. Fantastycznie narysowaną, pokolorowaną i obywającą się w zasadzie bez słów.

TŁUMACZENIE: Katarzyna Koła-Bielawska

FORMAT: A4

OPRAWA: twarda

OBJĘTOŚĆ: 192 strony

DRUK: kolorowy

DATA WYDANIA: 2021-11-03

ISBN: 978-83-66128-86-6

WYDAWCA: kultura gniewu

WYDAWCA ORYGINAŁU: Les Requins Marteaux

WYDANIE: II

Zobacz inne komiksy tych autorów