Twarz, brzuch, głowa

Zobacz nasz Katalog

Nowy graficzny memuar Wandy Hagedorn, autorki głośnej „Totalnie nie nostalgii”!

scenariusz: Wanda Hagedorn

rysunki: Ola Szmida

Twarz, brzuch, głowa - Strony Twarz, brzuch, głowa - Strony Twarz, brzuch, głowa - Strony Twarz, brzuch, głowa - Strony Twarz, brzuch, głowa - Strony
Twarz, brzuch, głowa - Okładka
Twarz, brzuch, głowa - Okładka


Tym razem nie jest to opowieść zanurzona głęboko w polskiej historii, rozprawiająca się z dzieciństwem i młodością autorki w czasach PRLu. W „Twarzy, brzuchu, głowie” Wanda Hagedorn postanowiła przyjrzeć się… ukobiecaniu.

„Ukobiecanie - ukułam ten termin na określenie wieloletniego i wieloetapowego procederu instruowania dziewczynek, jak być dziewczynkami według przepisu patriarchalnego”.

Ukobiecanie jest powodem wielu problemów doświadczanych przez kobiety. Wśród nich są m.in. zaburzone relacje z twarzą i ciałem, ale też psychiczne i emocjonalne konsekwencje, jakie z tego płyną. Temu wszystkiemu przygląda się Wanda w swoim nowym komiksie.


„Twarz, brzuch, głowa” - tytuł pochodzi od tytułów jego trzech rozdziałów - to podobnie jak „Totalnie nie nostalgia” opowieść bardzo osobista, gdzie intymne doświadczenia Wandy przenikają się z cytatami z tekstów feministek i refleksjami na temat natury współczesnego świata, który cały czas potrzebuje antypatriarchalnej rewolucji.


Do współpracy przy tej autobiograficznej opowieści Wanda Hagedorn zaprosiła niezwykle utalentowaną ilustratorkę, rysowniczkę, animatorkę Olę Szmidę, dla której jest to komiksowy pełnometrażowy debiut.

FORMAT: 190x260 mm

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

OBJĘTOŚĆ: 240 stron

DRUK: kolorowy

DATA WYDANIA: 2021-01-18

ISBN: 978-83-66128-56-9

WYDAWCA: kultura gniewu

WYDANIE: I

REDAKCJA: Małgorzata Kąkiel

Zobacz inne komiksy tych autorów